Thursday, July 26, 2012

Albacore Tuna

While visiting the WA coast, we picked up a couple of fresh Albacore tuna to can. We cooked up a couple of pieces on the barbie for dinner while we were there, and saved the rest for the canner. The two tuna came to 25#, which netted 12 lbs. of meat. I got 12 pints and 4 half pints, so a total of 16 pints. One full canner load. The total cost was $75, or $3/lb whole, $6.25/lb. net. Dividing $75 by 16 pints, I get $4.69/pint. Most tuna you buy at the store any more are 5 oz. cans. They used to be 7 oz. That would be about 3 store bought cans to one of my pints which don't have any added water or broth. You can pull out whole pieces of tuna. We love home canned tuna! It is firmer and much tastier that the flakes and shards you get from the store. If you ever get a chance, buy a tuna and can some in your pressure canner. Or buy tuna canned at the docks by a small processor. We bought our tuna from the Seafood Connection and they also sell online at Canned Albacore Tuna.

No comments:

Post a Comment

Your thoughts are welcome!